Latarnicy

Tytuł oryginału: The Lamplighters
Przekład: Agata Ostrowska
Wydanie: 1
ISBN: 9788381436366
Data premiery: 24 listopada 2021
Liczba stron: 368


Opis

Podobno nigdy nie odkryjemy, co się z nimi stało. Podobno morze strzeże swych tajemnic…

Kornwalia, rok 1972. Trzech mężczyzn znika z latarni morskiej odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, a zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z nich opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura.

Co tak naprawdę się tam wydarzyło?

Dwadzieścia lat później wdowy po zaginionych wciąż nie mogą pogodzić się ze stratą. Helen, Jenny i Michelle oddaliły się od siebie. Ale wszystko zmienia się, kiedy kontaktuje się z nimi młody dziennikarzy, który próbuje rozwikłać zagadkę. Prawda może wyjść na jaw dopiero w konfrontacji z najgłębiej skrywanymi lękami…

Latarnicy to odurzająca i trzymająca w napięciu historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Nadzwyczajna i literacka opowieść o miłości i żalu oraz próbie zrozumienia, jak strach potrafi zatrzeć granice między rzeczywistością a wyobrażeniem.


Nie przeczytacie w tym roku bardziej sugestywnej książki o ludzkiej samotności. To opowieść o końcu, który nie nastąpił. Emma Stonex z całą mocą swojej pisarskiej wrażliwości ukazuje, czym jest eskapizm. Bo często uciekamy, zamiast być naprawdę blisko siebie. Zwłaszcza gdy, musimy dzielić smutek i rozczarowania. Piękna powieść.

Jarosław Czechowicz „Krytycznym okiem”

 

Brytyjska autorka świetnie oddaje atmosferę tajemniczej, chwilami wręcz wrogiej szarości, zmienia głosy i tony monologujących narratorów (tu należą się ukłony dla tłumaczki książki, Agaty Ostrowskiej), podsuwa nowe realistyczne czy fantastyczne wyjaśnienia tajemnicy zaryglowanej wewnątrz latarni.

„Naekranie.pl”

 

 Historia o duchach i fantastycznie wciągające śledztwo psychologiczne w jednym. Perfekcyjnie napisana powieść.

„The Guardian”

 

Cudownie elegancka i klimatyczna.

„The Observer”

 

Unikalna opowieść Stonex zestawia fascynującą rzeczywistość – codzienne wyzwania bycia latarnikiem – z serią dziwnych, przejmujących, niemal mistycznych wydarzeń, które wciągają czytelników i utrzymują ich, jak w transie, do samego końca.

„Booklist”