Kształt ruin

Tytuł oryginału: La forma de las ruinas
Przekład: Katarzyna Okrasko
Wydanie: 1
ISBN: 9788381433174
Data premiery: 2020-11-25
Liczba stron: 560
Format: 135 mm x 215 mm


Opis

Teorie spiskowe są jak bluszcz, Vásquez, czepiają się czegokolwiek, by móc się rozrastać, i rozrastają się dopóki, dopóty nie usunie się tego, co je podtrzymuje.

W środę 9 kwietnia 2014 roku podczas włamania do muzeum Jorge Eliecera Gaitana – kolumbijskiego męża stanu zamordowanego ponad pół wieku temu – zostaje ujęty mężczyzna. Tylko Juan Gabriel Vásquez wie, kim tak naprawdę jest zatrzymany Carlos Carballo: ogarniętym obsesją człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym. Jednym z nielicznych wydających się znać prawdę na temat nie tylko śmierci Gaitana, lecz także morderstwa sprzed stu lat, które rozpędziło błędne koło kolumbijskiej przemocy.

Vásquez na przekór władzy, pamięci i faktom odkrywa przed czytelnikami opowieść skrywaną w mrokach historii. Polityczne zbrodnie przeplatają się z okrutnym terrorem narcos, a rzeczywiste i urojone relacje łączą się ze sobą w skomplikowanym, wielowątkowym śledztwie. Kształt ruin to porywający thriller o poszukiwaniu prawdy, która zdaniem wielu powinna pozostać ukryta.

Zdobywca Prémio Literário Casino da Póvoa
Finalista Międzynarodowej Nagrody Bookera
Finalista Bienal de Novela Mario Vargas Llosa
Finalista Nagrody Medici


Człowiek, który w XXI wieku na nowo wymyślił literaturę latynoamerykańską.
Jonathan Franzen

 

Pełna rozmachu i mistrzowska powieść.
„The Washington Post”

 

Vásquez zbiera anegdoty w pełną dygresji, zwodniczą autofikcję, łącząc medycynę sądową z pogłoskami, odkrywając źródło z trzeciej ręki przed relacją naocznego świadka, wystawiając pamięć prywatną przeciwko publicznej (…).
„The Guardian”

 

Vásquez zajął miejsce Marqueza jako literackiego arcymistrza Kolumbii.
„The New York Review of Books”

 

Dzięki niesamowitemu talentowi Vásquez odsłania przed nami tajniki detektywistycznego śledztwa, poddając refleksji duchy przeszłości oraz dziedzictwo winy, wątpliwości i strachu. Anzola i Carballo są niezapomniani.
„El País”

 

Kształt ruin to wybitna powieść o spisku i kłamstwach oficjalnej historii, o prawdzie czającej się w jej cieniu, o powracających widmach. O przemocy, która drzemie w nas wszystkich i której czasem nie chcemy dostrzec.
„Lire”

 

Podobnie jak Libra Dona DeLillo, ta powieść jest odurzającym połączeniem faktu i fikcji.
„Glasgow Herald”

 

Co za książka!
Jest to nie tylko znakomicie skonstruowany polityczny thriller, ale także opowieść o dążeniu do prawdy, które może stać się obsesją, o przyjaźni, literaturze i – podobnie jak w przypadku
Dziennika upadku Michela Lauba – o pamięci, która nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem, potrafi pomóc, ale umie też zaszkodzić – i to poważnie.
Michał Nogaś

 

Kształt ruin czytałam długo, gubiąc się i odnajdując w gąszczu teorii spiskowych; było duszno, ciężko i było warto. Genialna powieść!
Justyna Suchecka

 

Aj kurwa, jaki zajebisty jest ten Kształt ruin Vasqueza
Krzysztof Cieślik

 

Juan Gabriel Vásquez błyskotliwie poprowadzi nas przez świat, w którym konfabulacje, fakty i ich rozumienie oraz ludzka wyobraźnia spragniona tego, by pojąć i poczuć sprawiedliwość, stworzą niezwykły świat przedstawiony – miejsce, gdzie zderzy się mroczna Historia z jeszcze bardziej mrocznymi jej interpretacjami. Bo przecież aby tę Historię napisać i zapisać w powszechnej świadomości, walczą o uwagę rozmaite teorie i tłumaczenia.
Jarosław Czechowicz

 

Juan Gabriel Vásquez zaserwował mi mnóstwo nowych literackich doświadczeń i sprawił, że na długo nie zapomnę o tej książce.
„Rude Recenzuje”